Kto je realitný maklér

Realitný maklér je sprostredkovateľom realizácie obchodu s nehnuteľnosťami a personálnou súčasťou realitnej kancelárie. Vyváženým spôsobom zastupuje záujmy kupujúceho i predávajúceho, resp. nájomcu a prenajímateľa. Okrem iného poskytuje garanciu kvalitných a odborne realizovaných služieb s dôrazom na bezpečnosť celého prevodu. Maklér pozná trh s nehnuteľnosťami a disponuje vedomosťami, ktoré nevyhnutne potrebuje pri výkone svojej práce. Skutočný profesionál však dokáže odhadnúť aj prognózu vývoja trhu s nehnuteľnosťami, v čom mu pomáha aj dobrá orientácia a prehľad vo finančnom sektore. 

Vzhľadom k tomu, že ide o dynamicky sa rozvíjajúcu oblasť je dobré, aby neustále zdokonaľoval svoju prácu sledovaním najnovších trendov s dôrazom na moderné technológie.

Na vykonávanie realitnej činnosti budete potrebovať rozšíriť predmet podnikania o sprostredkovanie predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľnosti (realitnú činnosť). 

Okrem všeobecných náležitostí, akými sú plnoletosť, bezúhonnosť a spôsobilosť na právne úkony, je potrebné preukázať aj odbornú spôsobilosť. 

Odborná spôsobilosť sa preukazuje dvoma spôsobmi:

  1. vysokoškolským vzdelaním aspoň prvého stupňa ekonomického, právnického, stavebného, alebo architektonického smeru
     
  2. úplné stredné vzdelanie ukončené maturitnou skúškou a osvedčenie o absolvovaní akreditovaného vzdelávacieho programu v odbore vydané vzdelávacou inštitúciou akreditovanou Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky(platné od 01.08.2021).

Akreditovaný vzdelávací program potrebný k získaniu živnostenského oprávnenia poskytuje napr. Realitná únia SR. Po splnení podmienok získajú absolventi akreditovaného vzdelávacieho programu osvedčenie o získanom vzdelaní, ktoré je potrebné na preukázanie odbornej spôsobilosti pre získavanie živnostenského oprávnenia - sprostredkovanie, predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľnosti (realitná činnosť).

Kurz trvá zákonom stanovených 150 hodín a dá sa realizovať aj online (dištančne).

Pokiaľ vyššie uvedené podmienky nespĺňate, existuje aj možnosť ustanoviť zodpovedného zástupcu, ktorý bude podmienky pre vydanie potrebnej viazanej živnosti spĺňať. 

Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnom pomere k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním za podmienok upravených osobitným zákonom manžel (manželka) podnikateľa, alebo podnikateľov príbuzný v priamom rade, alebo súrodenec, alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen, a ak ide o obec, jej starosta.

Napíšte nám

Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info